Dźwigi » dźwigi osobowe

Dźwigi / windy osobowe domowe Producent

Dźwigi osobowe w obecnych czasach stanowią nieodłączny element wyposażenia wysokich budynków. Coraz częściej pojawiają się też w domach niższych, liczących mniej niż 4 piętra, gdzie nie wymaga ich instalacji prawo budowlane. Umożliwiają one komfortowe przemieszczanie pomiędzy piętrami.

Dźwigi osobowe – różnice konstrukcyjne

Dźwigi czy też windy osobowe przeznaczone są przede wszystkim do przewożenia pasażerów, czym różnią się od wind towarowych i szpitalnych oraz różnego typu platform. Przeznaczenie jest istotne z punktu widzenia konstrukcji windy, ponieważ te dedykowane ludziom są mniejsze, nie wymagają wiele miejsca na szyb windowy oraz nie muszą sprostać dużym obciążeniom.

Dźwigi osobowe różnią się budową i umieszczeniem maszynowni, która może znajdować się na górze szybu, na dole lub winda może jej nie mieć w ogóle. Do istotnych elementów dźwigu zalicza się szyb dźwigowy, kabina, maszynownia, zespół napędowy, prowadnice, rama kabinowa, przeciwwaga, sterowanie i siłownik. Każdy z tych elementów jest niezbędny do zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia. Windy osobowe mogą posiadać napęd hydrauliczny lub elektryczny.

Prędkość przemieszczania się i udźwig

Najistotniejszym parametrem, jaki charakteryzuje windy osobowe jest udźwig, podzielony na nominalny i obliczeniowy. Pierwszy z nich stanowi obciążenie w kg przyjęte do obliczeń napędu. Drugi, to wielkość przyjęta do obliczeń wytrzymałościowych głównych elementów konstrukcyjnych. Ta wartość określa też maksymalny ciężar osób mogących przebywać w windzie. W dźwigach osobowych zazwyczaj obie te wartości są jednakowe. Zasady stosowania obliczeń i wskazane wielkości określają polskie normy PN-EN81-1, PN-EN81-2.

Drugim istotnym parametrem charakteryzującym dźwigi osobowe jest prędkość przemieszczania się w szybie. Nowoczesne, szybkobieżne windy pokonują dziesiątki pięter w kilka minut, podczas gdy winda w starym budynku mieszkalnym wjeżdża znacznie wolniej. Prędkość urządzeń wyliczana jest na podstawie specyfikacji obiektu, w którym pracuje urządzenie. Istotnym z punktu widzenia konstruktorów jest również ciężar windy, który warunkuje konstrukcję szybu i fundamentów. Przykładowo dźwigi elektryczne niekiedy ważą nawet dwa razy więcej od hydraulicznych.

dźwigi osobowe, windy osobowe